Gmina Kalisz Pomorski leży na Południu Pojezierza Drawskiego w zachodnio – północnej części kraju i administracyjnie, od 1 stycznia 1999 r. należy do Powiatu Drawskiego i Województwa Zachodniopomorskiego.
Powierzchnia gminy wynosi 48 000 ha, z czego połowę zajmuje Poligon Drawski (jeden z największych w Europie). Obszar gminy położony w bezpośrednim sąsiedztwie Drawieńskiego Parku Narodowego oraz Drawskiego i Ińskiego Parku Krajobrazowego charakteryzuje się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi.
Największym bogactwem gminy Kalisz Pomorski są lasy zajmujące ponad 50% powierzchni gminy, czyste ichtiologicznie akweny wodne, których w całej gminie jest ponad 50 oraz rzeki Drawa i Korytnica.
Siedzibą gminy jest miasto Kalisz Pomorski zamieszkałe przez ok. 5 tys. osób (ogółem gmina liczy ok. 8 tys. mieszkańców). Miasto położone jest pośród czterech jezior: Bobrowo Wielkie (24 ha), Bobrowo Małe (10,5 ha) Młyńskie (30 ha) i Jez. Lasek (6 ha), rozpostarte wśród wzgórz na wysokości ok. 90 – 100 m n.p.m.
W skład gminy wchodzi 15 sołectw:
Biały Zdrój
Bralin
Cybowo
Dębsko
Giżyno
Głębokie
Krężno – Pruszcz
Pomierzyn
Poźrzadło Wielkie
Pępłówek
Prostynia
Suchowo
Sienica
Stara Korytnica
Stara Studnica
Przez Kalisz Pomorski biegnie droga tranzytowa nr 10 Szczecin – Bydgoszcz – Warszawa. Droga krajowa nr 10 wiodąca ze wschodu (Bydgoszcz) na zachód (Szczecin) prowadzi duży ruch tranzytowy i stanowi jednocześnie dogodne połączenie z krajem, a także wschodem i zachodem Europy. Miasto leży 100 km od Szczecina, 124 km od Koszalina i 74 km od Piły.
Gospodarczo gmina opiera się głównie na przemyśle drzewnym, leśnictwie, rolnictwie indywidualnym i wielkoobszarowym, przemyśle rolno-spożywczym, a także handlu i usługach. W ostatnich latach rozwinął się przede wszystkim handel drobno-detaliczny, usługi transportowe, usługi hotelarskie, gastronomiczne, produkcja galanterii drzewnej.
Polityka inwestycyjna władz gminy nastawiona jest głównie na systematyczny i planowy rozwój gospodarczy z jednoczesną dbałością o zachowanie walorów przyrodniczych.